Podujatia

Bratislavské Vianoce sú tu. Stromček rozsvietia už tento piatok

23.11.2023

Vianočné trhy na Hlavnom a Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa slávnostne otvárajú už tento piatok 24. novembra 2023 o 18:00. Trvať budú až do Silvestra s krátkou prestávkou počas vianočných sviatkov (24.-26.12.). Do hlavného mesta prinesú okrem vianočnej atmosféry aj bohatý kultúrny program a upriamia pozornosť na zraniteľné skupiny obyvateľstva.

Otváracie podujatie Bratislavských Vianoc sa koná presne mesiac pred Štedrým dňom. „Srdečne pozývame všetky obyvateľky a obyvateľov, ale i návštevníčky a návštevníkov mesta spoločne rozsvietiť stromček na Hlavnom námestí a rozprúdiť tak vianočnú atmosféru na Hlavnom a Staromestskom vianočnom trhu,“ hovorí Katarína Hulíková, riaditeľka Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS), ktoré je hlavným organizátorom Bratislavských Vianoc. Na Hlavnom námestí v piatok vystúpi orchester Bratislava Hot Serenaders a Bratislavský detský zbor.

„Opäť sme sa dočkali a mesiac pred Štedrým dňom sa môžeme spoločne tešiť z otvorenia vianočných trhov v Bratislave a spoločne rozsvietiť vianočný stromček ako hlavný symbol Vianoc. Blížiacu sa sviatočnú atmosféru je už cítiť vo vzduchu. Budem rád, ak sa popri bohatej ponuke tohtoročných trhov zastavíte aj pri našom bratislavskom stánku na Františkánskom námestí. Verím, že v centre mesta nájdete svoju predvianočnú oázu pokoja a radosti. Vianoce sú najmä o blízkosti, buďme preto všímavejší voči tým, ktorí našu pomoc potrebujú. Nech sú Šťastné a Bratislavské pre všetkých,“ hovorí primátor Bratislavy Matúš Vallo, ktorý sa otváracieho podujatia zúčastní spolu so starostom mestskej časti Staré Mesto Matejom Vagačom. Moderátorkou večera bude Kristína Tormová, úvodné slovo bude tlmočené do slovenského posunkového jazyka. Sledovať slávnostné rozsvietenie stromčeka a program budete môcť aj na obrazovke na Hviezdoslavovom námestí.

Kultúrny program v celom meste

Atmosféru Vianoc zažijete nielen v centre mesta, ale aj v mestských častiach. Vianočné trhy s kultúrnym programom organizujú v Devínskej Novej Vsi, Dúbravke, Lamači, Petržalke aj Rusovciach. Čunovo pozýva na punč pod jedličkou, Rača na vianočný koncert, vo Vrakuni zažijete predvianočný Festival ručnej tvorby, v Karlovej Vsi a v Záhorskej Bystrici sa bude rozsvecovať adventný veniec. Mikulášsky program vás čaká v Jarovciach, Vajnoroch, Ružinove, Podunajských Biskupiciach, Devíne aj v Novom Meste. Staré Mesto pripravuje na Hviezdoslavovom námestí koncept Rodinnej zóny, ktorá bude bezpečným a kreatívnym miestom pre všetky rodiny s deťmi.

Do programu Bratislavských Vianoc sa zapájajú aj mestské a partnerské organizácie. Múzeum mesta Bratislavy pozýva užiť si pohľad na vianočnú Bratislavu z veže Starej radnice, Galéria mesta Bratislavy na predvianočný workshop linorytu, Mestský ústav ochrany pamiatok na medzinárodný filmový festival o archeológii. ZOO Bratislava v decembri organizuje zimné trhy, Mestská knižnica v Bratislave Spolupatričný večierok a mestské Divadlo P. O. Hviezdoslava počas Bratislavských Vianoc uvedie premiéru hry Pozsony Dance Club. Stará tržnica opäť chystá Vianočnú tržnicu so Slovenskou sporiteľnou aj vianočnú edíciu Street Food Parku. Tešiť sa môžete aj na bezplatné korčuľovanie na Zimnom štadióne počas vybraných víkendov vďaka Správe telovýchovných a rekreačných zariadení.

Bezkontaktné platby pomôžu seniorkám a seniorom

Slovenská sporiteľňa aj tento rok prináša na vianočné trhy službu GoodPay, vďaka ktorej môže každý návštevník a návštevníčka pohodlne a bezpečne platiť bezkontaktne a zároveň prispieť na dobrú vec. Za 20 tisíc bezkontaktných platieb na Hlavnom a Staromestskom vianočnom trhu venuje Nadácia Slovenskej sporiteľne sumu 10 tisíc eur Centru MEMORY, ktoré pomáha ľuďom s poruchami pamäti a s Alzheimerovou chorobou. „Nadácia Slovenskej sporiteľne chce aj tento rok prispieť k tomu, aby vianočné trhy okrem sviatočnej atmosféry a výnimočných kultúrnych a gastronomických zážitkov v sebe niesli aj dobročinný rozmer. Rozhodli sme sa preto opäť motivovať návštevníčky a návštevníkov k praktickým bezkontaktným platbám. Na základe ich počtu podporíme jedinečné bratislavské centrum, ktoré denne pomáha pacientkam a pacientom s Alzheimerovou chorobou, s demenciou, či inými druhmi porúch pamäti,“ uvádza Barbara Henterová, správkyňa Nadácie Slovenskej sporiteľne.

Centrum MEMORY sa zameriava sa na včasnú a špecializovanú diagnostiku porúch pamäti, orientácie, pozornosti, reči a ďalších poznávacích funkcií. Pracuje nielen s pacientmi a pacientkami, ale venuje sa aj podpore rodín, prevencii a vzdelávaniu odbornej i laickej verejnosti. Centrum prevádzkuje okrem zdravotníckych ambulancií aj špecializované ambulantné zariadenie pre ľudí s Alzheimerovou chorobou. Prioritne sa venuje nefarmakologickej liečbe porúch pamäti, predovšetkým formou tréningov pamäti. „Vyhľadávajú nás pacientky a pacienti z celého Slovenska, nakoľko sme s naším kvalifikovaným tímom jediným zariadením svojho druhu na Slovensku,“ vysvetľuje riaditeľka centra Zuzana Habalová a dodáva: „Peniaze od nadácie nám výrazne pomôžu skvalitniť naše služby pre klientky a klientov špecializovaného zariadenia, ktorí dostanú nové relaxačné kreslá, ako aj pre klientky a klientov ambulancií, pre ktorých z týchto peňazí budeme vedieť zaplatiť špecialistov a špecialistky na logopedické intervencie.“

Na Bratislavských Vianociach sa bude pomáhať viackrát

Počas trvania Bratislavských Vianoc bude prebiehať zbierka spacích vakov a diek pre klientov a klientky OZ Vagus. Odovzdať ich môžete počas otváracích hodín trhu (10:00 – 22:00) v niektorej z dvoch triediacich staníc na Hlavnom námestí. Balené nápoje síce v ponuke vianočných trhov nenájdete, odovzdaním zálohovaných obalov však môžete pomôcť ľuďom bez domova. Nechať ich môžete buď v triediacich staniciach alebo vhodiť do 7 špeciálnych nádob rozmiestnených po Hlavnom a Staromestskom vianočnom trhu. Výťažok poputuje neziskovej organizácii Depaul.

Bratislavské mikiny aj drevené vianočné ozdoby

Na Hlavnom vianočnom trhu nájdete okrem tradičnej ponuky vianočných jedál a nápojov stánky občianskych združení aj mestských organizácií ako DPOH či ZOO Bratislava. V stánku ÚĽUV sa budú striedať majsterky a majstri ľudovej umeleckej výroby s ponukou medovníkov, drevených hračiek, výrobkov z drôtu a keramiky. Počas prebiehajúceho programu na Františkánskom námestí bude v jeho blízkosti otvorený stánok Bratislavské Vianoce, v ktorom nájdete obľúbené bratislavské mikiny, hrnčeky z edície Bratislavské ikony aj tašky na mobil vyrobené z bannerov mestských podujatí. V ponuke budú aj kópie drevených vianočných ozdôb, ktoré zdobia vianočný stromček na Hlavnom námestí aj knihy domácich autorov a autoriek, z ktorých sa bude v piatky a soboty čítať na Františkánskom námestí.

Všetky dôležité informácie o trhoch a programe nájdete na Bratislavské Vianoce ↗︎.

Zdieľať